poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Z dekalogu zdrowia #7

 Etykietka źródłem informacji 

Wszystkie produkty spożywcze muszą być oznakowane. Tak każe prawo. Spójrz na etykietkę - to nic nie boli. Zasada „widziały gały co brały” działa nie tylko na imprezie, ale również w sklepie. Podstawowe informacje, jakie powinny znaleźć na etykiecie to: nazwa produktu i lista występujących składników (‘nie pomijając substancji dodatkowych) w tzw. malejącej kolejności. To oznacza, że na pierwszym miejscu znajduje się składnik, którego jest najwięcej w produkcie. Dalsze informacje to: termin przydatności do spożycia, sposób przyrządzenia, dane o produkcie, masa netto lub liczba sztuk, warunki przechowywania, partia produkcyjna.

W Polsce nie ma obowiązku umieszczania informacji o wartości odżywczej na każdym produkcie. Takim obowiązkiem jest objęta jedynie żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czyli produkty dietetyczne, żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz produkty, które zawierają oświadczenie żywieniowe (‘np. „źródło witaminy C”, „light”, „nie zawiera cholesterolu”). Już teraz na wielu etykietach innych niż wyżej wymienione produkty można znaleźć informację o wartości odżywczej. Przeciętna zawartość każdego składnika odżywczego musi być określona na 100 g lub 100 ml produktu. Dzięki temu łatwiej ci będzie porównać zawartość tłuszczu w kilku różnych produktach. Może być i tak, że wartość odżywcza będzie przeliczona na porcje – wtedy, gdy na etykiecie podano ilość porcji w opakowaniu lub wielkość pojedynczej porcji.


Nowe sposoby znakowania żywności

Z pewnością zauważyłeś, że ostatnio na opakowaniach produktów żywnościowych i napojów zaczęły pojawiać się nowe oznaczenia graficzne dotyczące zawartości energii i składników odżywczych.
Te dodatkowe informacje to system GDA, czyli informacji o Wskazanym Dziennym Spożyciu.
Teraz nie musisz sięgać po skomplikowane tabele i przeliczniki, cała niezbędna informacja jest łatwo dostępna na etykiecie. Jak to działa? Bardzo prosto. Jeżeli na przykład chcesz przekąsić, a nie jesteś Aktywistą i raczej musisz uważać na wartość energetyczną spożywczych pokarmów, to jeden rzut oka na etykietkę wystarczy, aby stwierdzić, że dany produkt dostarczy Ci energii np. w ilości 140 kcal, co stanowi 7% Wskazanego Dziennego Spożycia. Teoretycznie więc zostaje Ci 93% energii „wolnej” na inne produkty. W swoich decyzjach uwzględnij jednak, że umieszczone na etykietkach wartości Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) obliczono dla przeciętnej zdrowej dorosłej osoby, dlatego wartość GDA powinny być traktowane wyłącznie jako wskazówki. Twoje GDA może się od nich różnić w zależności od twojego wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia, itd. 

PAMIĘTAJ, że dobierając produkty w swojej codziennej diecie, wartości GDA dla cukrów, tłuszczy, kwasów tłuszczowych nasyconych i sodu należy traktować jako wskazówkę NIE WIĘCEJ NIŻ, a nie wartości docelowe! Uwzględnij w swoich obliczeniach, że składniki te znajdują się również w produktach przygotowanych w domu, np. w słodzonej herbacie lub ulubionym babcinym cieście.
 Więcej informacji uzyskasz na stronę www.gdainfo.pl, gdzie znajdziesz między innymi kalkulator wartości odżywczych dla najpopularniejszych domowych potraw.
Jeżeli masz wątpliwości odnośnie tego, jakie jest Twoje Dzienne Spożycie poszczególnych składników odżywczych, zasięgnij porady dietetyka lub swojego lekarza rodzinnego.